Vaiko raidos kalendorius: nuo kūdikio iki 18 metų

Gyd. J. Gruodienė | 2022-02-08

Kas yra vaiko raida? Kokie yra vaikų raidos etapai bei kodėl svarbūs pirmieji metai? Į visus šiuos klausimus atsako gydytoja Justina Gruodienė.

Vaiko raida

TURINYS:

Kas yra vaiko raida?

Vaiko raidą galima apibrėžti kaip biologinių, psichologinių ir emocinių pokyčių seką, vykstančią nuo gimimo iki pilnametystės pradžios. Tai yra svarbus vystymosi laikotarpis nuo visiškos priklausomybės iki visiškos nepriklausomybės. Šiam laikotarpiui didelę įtaką daro ne tik genetiniai veiksniai, bet ir aplinka (šeima, kultūra, ekonomika). Be to, vaiko raida yra tiesiogiai susijusi su auklėjimo stiliumi, vaiko mokymosi gebėjimais bei bendravimo įgūdžiais su bendraamžiais.

Kokie yra vaikų raidos etapai?

Skiriami tokie amžiaus periodai:

  • naujagimis (nuo gimimo iki 28 dienų),
  • kūdikis (nuo 29 dienos iki 1 metų),
  • ikimokyklinio amžiaus vaikas:
    • ankstyvasis ikimokyklinis periodas (1-3 metai),
    • vėlyvasis ikimokyklinis periodas (nuo 3 iki 6-7 metų amžiaus).
  • mokyklinio amžiaus vaikas:
    • ankstyvasis mokyklinis periodas (nuo 6-7 metų iki 11-12 metų),
    • vėlyvasis mokyklinis periodas - paauglystė (nuo 11-12 metų iki 18 metų).

Kiekviename iš šių etapų, vaikas pasiekia tam etapui būdingus įgūdžius, pvz., 8 mėnesių pradeda ropoti.

Kūdikio raidos kalendorius

Čia galite pasiskaityti plačiau apie kiekvieną laikotarpį:

Vaiko raidos etapai

Kokios yra vaikų raidos ypatybės?

Kiekviename vystymosi etape vaikai įgyja įgūdžius keturiose pagrindinėse srityse:

  • Bendravimas ir kalba. Vaikai turi išmokti bendrauti su aplinkiniais. Jie mokosi ne tik kalbos, bet ir kaip įsitraukti į pokalbius, suskirstyti juos supantį pasaulį į kategorijas. Pavyzdžiui, kai vaikas sužino, kad apvalus daiktas yra “kamuolys”, jis turi išsiaiškinti, ar viskas, kas apvalu, taip pat vadinama kamuoliu. Ar mėnulis yra kamuolys, o kodėl gi ne? Reikia laiko suprasti, kas skiria vieną žodį nuo kito.
  • Fizinė sritis. Laikui bėgant kūno įgūdžiai lavėja ir našėja, vystosi stambioji motorika (išmokstama naudoti didžiuosius raumenis, t.y kojas ir rankas) ir smulkioji motorika (išmoksta naudoti raumenis reikalingus atlikti tikslius judesius, pvz. rankų pirštus).
  • Socialinė ir emocinė sritis. Vaikų tapatybė, savęs kaip “aš” ir jausmų suvokimas vystosi jiems augant. Jie taip pat plėtoja santykius su kitais, išmoksta bendrauti bei užmegzti naujas draugystes, taip pat žaisti žaidimus grupėse.
  • Kognityvinė sritis. Kognityviniai procesai yra aukštesnio lygio smegenų funkcijos, įskaitant mąstymą, žinojimą, prisiminimą, vertinimą ir problemų sprendimą. Tobulėdami vaikai geriau supranta pasaulį, gerina atmintį, geriau susikaupia, tobulina problemų sprendimo įgūdžius.

Svarbu paminėti, kad visos šios raidos sritys yra tarpusavyje susijusios kiekviename vystymosi etape – vaikai negali vystytis vienoje srityje nepažengę kitoje.

Kodėl yra svarbūs pirmieji vaiko raidos etapai?

Per pirmuosius penkerius metus ankstyvieji patyrimai daro didžiulę įtaką neurologinių ryšių vystymuisi. Pirmieji raidos etapai sudaro pagrindą tolimesniam sveikam vaiko vystymuisi ir turi tiesioginę įtaką vaiko socialiniams įgūdžiams, gebėjimui užmegzti artimus ryšius, gebėjimui atpažinti emocijas ir jas reguliuoti, pasirengimui mokyklai ir pasiekimų lygiui net ir suaugus.

Todėl labai svarbu mažą vaiką palaikyti ir skatinti visose vystymosi srityse. Visi vaikai išmoksta daugiau, jei juos supantys suaugusieji kryptingai stengiasi jiems padėti. Pvz., vaikai gali išmokti skirtingų spalvų ar gyvūnų pavadinimus tik tada, kai jiems buvo pasakyta. Be to, naujų žodžių vaikai išmoksta tada, kai su jais dažnai ir daug kalbamasi – yra tiesioginis ryšys tarp vaiko žodyno išsivystymo greičio ir motinos kalbėjimo su vaiku pirmaisiais metais (Bee, 1984).

Taip pat teigiamas elgesys turi būti skatinamas pirmaisiais metais, siekiant užtikrinti, kad jie suprastų, ko iš jų tikimasi visuomenėje.