9 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-07-01

9 mėnesių mažylis dabar entuziastingai šliaužioja arba ropoja po kambarį ir smalsiai tyrinėja aplinką savo mažomis rankutėmis.

9 mėnesių kūdikio raida

TURINYS:

Augimas

9 mėnesių mergaitės sveria nuo 8,2 iki 11 kg ir yra 69 - 75,5 cm ūgio. Berniukai sveria 8,8 - 11,2 kg ir yra 71 - 78 cm aukščio.

Šį mėnesį kūdikis auga lėčiau nei anksčiau. Be to galite pastebėti, kad mažylio veidas tapo lieknesnis.

Motorika

Šiuo laikotarpiu kūdikis yra labai aktyvus. Jis tikriausiai rankomis ir kojomis traukia save į priekį - ropoja!

Prieš ropojimą paprastai būna etapas, kai kūdikis klūpėdamas svyruoja pirmyn ir atgal. Šio amžiaus mažylis nori judėti į priekį, tačiau dažnai rankos ir kojos dar nėra iki galo koordinuotos. Dalis kūdikių praleidžia šliaužiojimo etapą ir pradeda iš karto ropoti. Juk taip daug įdomiau! Tačiau neverta nerimauti, jei mažylis dar nešliaužioja ar neropoja, neužilgo jis pradės visais įmanomais būdais judėti ir net nepastebėste, kaip greitai jis išmoks ropoti. Bus naujas smagus iššūkis- pagauti sparčiai beropojantį mažylį. Padedami netoli mažylio įdomų žaislą, skatinsite jį mėginti šliaužti ir judėti link dėmesį patraukusio daikto.

Jutimo organų vystymasis

"Mokykimės visais pojūčiais!" Toks yra 9 mėnesių amžiaus kūdikio gyvenimo moto. Nors klausa ir regėjimas jau yra gerai išvystyti, jūsų kūdikis dabar ypač lavina su kūnu susijusius pojūčius. Mažylio kūno suvokimas ir motoriniai įgūdžiai yra glaudžiai susiję. Jei kūdikis, sulaukęs devynių mėnesių, jau ropoja, jis taip pat gerina ir pusiausvyros jausmą.

Be to mažylis toliau lavina lytėjimo pojūtį tyrinėdamas įvairių paviršių daiktus ar žaislus. Leiskite kūdikiui liesti kuo daugiau skirtingų paviršių: švelnių, grublėtų ar šiurkščių. Paverskite tai smagiu žaidimu, pvz., eidami su mažyliu pasivaikščioti lieskite medžių lapus, kankorėžius, akmenėlius. Tokiu būdu lavinsite ne tik lytėjimo pojūčius, bet ir smulkiąją motoriką.

Psichologinė raida

Šio amžiaus kūdikiai yra tikri maži tyrinėtojai. Daiktai nebe automatiškai patenka į burną, bet vis dažniau ir ilgiau smalsiai tyrinėjami rankomis. Mažylis jau laiko daiktus abiem rankomis, ir sukinėja juos į visas puses, juos tyrinėdamas. Tikriausiai jau pastebėjote, kad kūdikis taip pat mėgsta daužyti daiktus į stalą arba juos mėtyti.

Emocijų vystymasis

Kūdikis yra daug pastabesnis ir ima vis geriau suprasti, kad tai, ko nebematyti, vis dar egzistuoja, pavyzdžiui, po lova riedantis kamuolys. Toks naujas supratimas taip pat turi reikšmingą įtaką kūdikių emocinei raidai. Mažylis ima suvokti, kad prieraišumo figūros (mama, tėtis ar močiutė), kurios išeina iš kambario, vis dar egzistuoja - ir sugrįžta.

Jūsų kūdikiui vis dar reikia daug jūsų artumo ir dėmesio. Paguoda nukritus, padrąsinimas bei pagyrimas padeda jūsų atžalai išlikti emociškai stabiliai ir nebijoti tyrinėti pasaulį, nes mažylis žinos, kad ir kas benutiktų, jis visad galės sugrįžti į saugų mamos/ tėčio glėbį.

Socialinis vystymasis ir komunikacija

Šis mėnuo taip pat gali atverti naujus kalbos pasaulius. Didžioji dalis mažylių jau gali sudaryti pirmąsias skiemenų grandines, pavyzdžiui, "mama" arba "tete". Nenusiminkite jei vaikutis dar netaria šių malonių žodžių (yra daug vaikų, kurie neištaria iki 14 mėnesių ar ilgiau).

Kūdikis toliau vystosi socialiai, ima vis labiau suprasti, kad jo vieta šeimoje yra pastovi. Šį jausmą sustiprina ir maži gestai, pvz., valgymas kartu su visa šeima ar sėdėjimas ant kelių per šeimos ar giminės susitikimus.

Kaip žaismingai padėti devynių mėnesių kūdikiui vystytis?

Šio amžiaus kūdikiams labai patinka tyrinėjimai ir nauji atradimai!

Laikas pasivažinėti dviračiu. Kai tik vaikas gali laisvai sėdėti, išvyka dviračiu - ypatinga patirtis. Įsitikinkite, kad vaikas turi sertifikuotą vaikišką kėdutę ar priekabą ir saugų šalmą.

Magiškas triukas. Kūdikis apsidžiaugs, jei trumpam paslėpsite daiktus (pvz., po skarele), o paskui leisite jiems vėl atsirasti. Šiais žaidimais skatinsite kūdikio dėmesį ir suvokimą.

Kartoninės dėžės. Devintąjį mėnesį kartoninė dėžė suteikia kūdikiui svarbios informacijos apie erdvinius suvokimus ir skatina motoriką. Kartone iškirpkite mažus langus ir padarykite iš jo žaidimų namelį ar sudėkite iš kelių dėžių labirintą. Leiskitės su mažyliu į beribį kūrybos pasaulį! Čia rasite dar daugiau įvairių idėjų smagiems žaidimams su vaikais.