3 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-03-31

Sužinokite, kodėl rankutės tampa mėgstamiausiu jūsų mažylio žaislu ir kodėl tai svarbu. Kaip keičiasi kūdikio pasaulio pažinimas ir kodėl jam taip svarbu viską liesti bei dėti į burną? Kas yra vaiko - globėjo ryšys ir kodėl jis toks svarbus?

Trečiąjį kūdikio mėnesį įvyksta svarbus vystymosi šuolis, ypač bendravimo ir motorinių įgūdžių atžvilgiu. Sulaukęs trijų mėnesių jūsų vaikas atranda savo rankas kaip žaislus. Be to, tokio amžiaus vaikai dažniausiai išmoksta patys pakelti galvą. Ir tai dar ne viskas, jūsų mažylis pateiks jums šį mėnesį daugiau malonių staigmenų.

3 mėnesių kūdikio raida

TURINYS:

Augimas

Jūsų kūdikis vis dar yra didžiausio augimo fazės viduryje. Daugelis vaikų per šį laiką priauga net kilogramą ir paauga apie tris centimetrus. Taip pat pastebėsite, kad jūsų mažylio veidas irgi keičiasi - jis tampa apvalesnis ir putlesnis.

Motorika ir refleksai

Palaipsniui įgimti naujagimio refleksai mažėja ir ima dominuoti vis labiau koordinuoti ir tikslesni judesiai. Jūsų mažylis ima kryptingai mokytis sugriebti daiktus.

Didžiausias dėmesys šiuo metu skiriamas mėgstamiausiam jūsų kūdikio žaislui - jo mažoms rankutėms. Jis plačiai jas apžiūrinėja, judina ir tyrinėja burna, kad geriau pažintų. Nors tai gali atrodyti žaisminga, šie veiksmai turi konkretų tikslą. Jie pagerina jūsų mažylio kūno suvokimą.

Tačiau svarbiausias trijų mėnesių kūdikio pasiekimas yra galvos kontrolė. Vertikalioje padėtyje jūsų vaikas dabar gali savarankiškai išlaikyti galvą.

Net gulėdamas ant pilvo jūsų kūdikis dabar yra užsiėmęs naujais įgūdžiais. Jis sugeba pakelti galvą ir apsižvalgyti. Pradžioje mažyliui tai vis dar tikras žygdarbis. Tačiau neužilgo tai darys be didelio vargo.

Jutimo organų vystymasis

Klausa jau gimus yra gerai išvystyta, tačiau trečią gyvenimo mėnesį vyksta tolesnis brendimo procesas, kuris paveikia ir smegenis. Jūsų trijų mėnesių kūdikis aktyviai sugeria ir apdoroja aplinkos dirgiklius triukšmo pavidalu. Tai vienu metu lavina klausą ir protinį vystymąsi.

Trečiąjį mėnesį kūdikio smalsumas tik didėja, tad jam labai svarbu viską liesti pirštais ir tokiu būdu tyrinėti jį supančią aplinką. Tačiau burna išlieka vienu svarbiausiu tyrinėjimo organu. Jūsų trijų mėnesių kūdikis tyrinėdamas daiktus burna, gali gauti įsivaizduoti objektus, geriau supranta jų formas nei tyrinėdami daiktus vien tik pirštais.

Psichologinė raida

Trečiąjį kūdikio gyvenimo mėnesį įvyksta reikšmingi psichologinės raidos pokyčiai. Jūsų mažylio smegenų tūris didėja, o tai reiškia, kad kūdikio sąmoningumas taip pat didėja. Be to, kūdikis jau turi pirmąsias atminties užuomazgas.

Emocinis vystymasis

Jūsų trijų mėnesių kūdikį žavi veidai. Dabar jis ne tik žiūri į jus, bet ir bando interpretuoti jūsų veido išraišką. Sulaukęs trijų mėnesių jūsų kūdikis jau gali pats reikšti įvairias emocijas. Mažylis gali aiškiai išreikšti ne tik džiaugsmą bei smalsumą, bet ir pyktį bei nusivylimą.

Be to, jūsų ryšys su vaiku vis stiprėja. Pastebėsite, kad jūsų kūdikis saugiausiai jaučiasi šalia jūsų, o prie svetimų žmonių mažylis yra neramus, verkia. Tai yra normali šio laikotarpio būsena. John Bowlby, britų psichiatras, psichoanalitikas, ilgus metus tyrinėjo vaiko - mamos ryšio ypatumus iš išskyrė keturis pagrindinius ryšio tipus:

  • saugus ryšys - vaikas leidžiasi mamos greitai nuraminamas, esant mamai šalia drąsiai bendrauja su svetimais žmonėmis;
  • nesaugus - vengiantis ryšys - nors ir esant mamai šalia, vaikas baimingai ir nedrąsiai reaguoja į nepažįstamą žmogų, mamai nesiseka vaiko greitai nuraminti;
  • nesaugus - dviprasmiškas ryšys - vaikas stengiasi svetimus žmones ignoruoti, nerodo noro su jais bendrauti. Kai vaikas verkia ir mama bando jį nuraminti, pradžioj vaikas būna piktas, nesileidžia nuraminamas ir tik po kurio laiko mamai pavyksta jį nuraminti;
  • nesaugus - neorganizuotas ryšys - vaikas jaučiasi nesaugus, bei sutrikęs esant šalia svetimam žmogui, neretai pradeda verkti, “isterikuoja”, rėkia ir vartosi ant žemės, mamai vaiką nuraminti labai sudėtinga.

Kūdikio - globotinio (mamos ar tėčio) ryšys susiformuoja iki pusės metų, dar kitoje literatūroje yra užsimenama, kad šis ryšys gali būti stiprinimas iki vienerių metų ir turi reikšmingą įtaką vaiko tolimesniam socialiniam elgesiui, emocijų valdymui bei kartais gali nulemti polinkį psichiatrinėms ligoms.

Socialinis vystymasis ir komunikacija

Jūsų trijų mėnesių kūdikis vis daugiau būna budrumo būsenoje ir yra dėmesingesnis jį supančiam pasauliui. Jam vis labiau patinka bendrauti su jumis. Akių kontaktas, gestai, veido išraiškos ir dialogai yra jo mažo pasaulio dėmesio centre. Jūsų mažylis skatina jus bendrauti spontaniškai ir žaismingai burbėdamas.

Savo trijų mėnesių vaiko socialinį vystymąsi ir bendravimo elgesį galite skatinti trumpais sakiniais ir dažnais pasikartojimais. Be to, jūsų vaikas jau gali ne tik atskirti aplinkinius garsus, bet ir atpažinti skirtingus pabrėžiamuosius tonus jūsų balse. Stenkitės su vaiku kalbėti ramiai, reaguoti į vaiko reakcijas ir atitinkamai su juo kalbėkite. Tokiu būdu kursite individualų jūsų ir kūdikio bendravimo stilių, bei stiprinsite tarpusavio ryšį.

Kaip žaismingai padėti trijų mėnesių kūdikiui vystytis?

Kūdikio kalba: Itin pabrėžkite sakinius, kartokite trumpus, glaustus sakinius, stenkitės kalbėti taisyklingai. Palaikykite akių kontaktą ir mėgdžiokite vaiko garsus. Pamatysite, kaip smagiai tai įsilieja į dialogą. Šis pratimas didina dėmesį, balso jautrumą ir socialinį bendravimą.

Varpelio skambėjimas: 3-iojo gyvenimo mėnesio kūdikius žavi triukšmas. Jų dėmesį ypač patraukia varpai. užriškite ant galūnių juosteles su varpeliais. Jūsų trijų mėnesių mažylis nustebs sužinojęs, kad jis pats gali skleisti garsus judėdamas. Šis žaidimas lavina klausą ir kūno suvokimą.

Tvirti kaklo raumenys: norėdami sustiprinti vaiko kaklo raumenis ir motoriką, kelis kartus per dieną paguldykite jį gulimoje padėtyje. Sėdėkite priešais savo atžalą. Kalbėkite aukštu balsu, kad jis būtų paskatintas pažvelgti į jus. Trijų mėnesių kūdikio susidomėjimą gali sužadinti ir sukabinti žaislai.

Tačiau nenualinkite savo vaiko. Kūdikiai greitai pavargsta. Pastebėję tokius požymius kaip akių trynimą, nusisukimą ar verkšlenimą, padarykite pertrauką.