10 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-09-05

Šio amžiaus kūdikis visas jėgas skiria motoriniams įgūdžiams lavinti. Jis tai šliaužia, tai ropoja, tai siekia žaislo, tai meta jį ir ima judėti link naujo, jo dėmesį patraukusio, objekto. Taip pat mažylio skonio pojūčiai gerėja - pradeda atrasti mėgstamus ir nemėgstamus maisto produktus.

9 mėnesių kūdikio raida

TURINYS:

Augimas

10 mėnesių mergaitės sveria nuo 8,4 iki 11 kg ir yra 70 - 76,5 cm ūgio. Berniukai sveria 9 - 11,6 kg ir yra 72 - 79 cm aukščio.

Motorika

Šiuo raidos laikotarpiu kūdikiui labai svarbu judėti. Jis ritinėjasi, ropoja ir gal net bando stotis. Ne visi mažyliai vystosi vienodai. Vieni anksti pradeda ropoti ir stotis, kitiems reikia dar mėnesio kito pasiruošti koordinuotam tvirtam judėjimui - tai yra visai normalu.

Ropojimas yra labai sudėtingas procesas, kurio kūdikis pirmiausia turi išmokti. Norint judėti ranka į priekį ir paskui priešinga koja žengti žingsnį, reikia puikių koordinacijos įgūdžių. Tam, kad kūdikis galėtų sąmoningai valdyti savo judesius, smegenims reikia informacijos apie galūnių padėtį ir raumenų įtempimą. Už tai atsakingi receptoriai yra sausgyslėse ir raumenyse. Mažyliui augant smegenys gauna naujos informacijos, kurią apdorodamos prisitaiko prie naujų kūdikio judesių modelių.

Be to smulkioji motorika irgi gerėja, o mažylio griebimo judesiai tampa tvirtesni ir tikslesni. Kūdikis jau gali tvirtai laikyti rankoje puodelį su šoninėmis rankenėlėmis ir vis sėkmingiau gali pakelti šaukštą prie burnos.

Jutimo organų vystymasis

Kūdikio motorinis vystymasis dešimtąjį mėnesį taip pat turi įtakos jo pojūčių vystymuisi, nes stiprėja kūno suvokimo ir koordinacijos įgūdžiai. Mažylis labiau pasitiki savo judesiais. Nedideli nelaimingi atsitikimai dabar pasitaiko rečiau.

Jautrūs skonio receptoriai padeda kūdikiui nuspręsti, ar jam patinka, pavyzdžiui, morkos, ar špinatai.

Psichologinė raida

Šio amžiaus kūdikiai labai nori judėti. Pamatę naują ar įdomų žaislą ima jį sekti ne vien tik žvilgsniu, bet ir judesiu - juk jis jau gali ropoti.

Emocijų vystymasis

Per pastaruosius kelis mėnesius stiprinote ir puoselėjote tvirtą ryšį su savo vaiku. Dabar jis pats leidžiasi į mažas atradimų keliones, nes yra tikras, kad jūs vis dar būsite šalia.

Šio amžiaus kūdikis pažįsta jį supančią aplinką ir žmones. Mažylis tiksliai žino, kas yra mama, tėtis, brolis ar senelė. Dabar bendravimas su kitais vaikais taip pat tampa įdomus. Mažylis stebi kitus žaidimų draugus ir užmezga su jais kontaktą gestais ir garsais.

Socialinis vystymasis ir komunikacija

Šio amžiaus kūdikis bendrauja ne tik skiemenų skiemenimis, kurias išmoko per paskutinį mėnesį, bet ir fiziniais signalais bei emocijomis. Norėdamas žaisti, mažylis kitam asmeniui gali tai “pasakyti” džiaugsmingai besišypsodamas, o nepasitikėjimą ar baimę parodo slėpdamasis ar nusisukdamas.

Kaip žaismingai padėti dešimties mėnesių kūdikiui vystytis?

Paveikslėlių knygelės. Kūdikis gali kartu su jumis žiūrėti knygeles su paveikslėliais ir taip gerinti kalbos supratimą. Garsiai sakykite kūdikiui, ką matote, ir skatinkite jį mėgdžioti žodžius.

Žaidimai su vandeniu. Labai svarbu lavinti mažylio smulkiąją motoriką. Galite kūdikiui duoti žaisti su puodeliais, pripildytais vandeniu. Motyvuokite kūdikį perpilti skystį iš vieno puodelio į kitą. Vietoje vandens, galima naudoti įvariausias kruopas, kurias mažylis gali pilstyti ar mažais piršteliais rankioti ir perdėti į kitą indelį.

Žaidimai su rankyčiu plojimu. Kūdikiams labai patinka pliaukštelėjimo rankutėmis žaidimai. Tokie žaidimai ne tik smagūs, bet ir gerina mažylio rankų koordinaciją. Naudokite išbandytą lopšinę, sugalvokite savo eilėraštuką arba paplekšnokite rankomis pagal vaikų darželio eilėraštuką. Čia pateikiame vieną iš daugelio galimų žaidimo variantų: