4 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-04-03

Ketvirtą mėnesį jūsų kūdikis ypatingą dėmesį skiria rankų ir burnos koordinacijai bei toliau lavina savo pojūčius. Kūdikio bendravimo įgūdžiai taip pat vis gerėja. Apie tai plačiau jums rašo gydytoja Justina Gruodienė.

4 mėnesių kūdikio raida

TURINYS:

Augimas

Anksčiau buvęs spartus augimas nuo ketvirto gyvenimo mėnesio sulėtėja iki dviejų centimetrų per mėnesį. Kadangi jūsų keturių mėnesių mažylis yra labai aktyvus, todėl sunaudoja daug energijos ir nepriauga tiek daug svorio. Vituniškai kūdikis per mėnesį priauga iki 500 g.

Motorika ir refleksai

Svarbus keturių mėnesių kūdikio vystymosi žingsnis yra rankų ir burnos koordinavimas. Griebimo refleksas pamažu išnyksta ir pradeda dominuoti sąmoningas pagriebimas. Sulaukęs keturių mėnesių jūsų kūdikis jau gerai suima daiktus. Be to, keturių mėnesių kūdikis gali savarankiškai laikyti galvą.

Jutimo organų vystymasis

Jūsų keturių mėnesių mažylio svarbiausias jutimo organas yra jo burna. Su ja kūdikis išsamiai tyrinėja visus įmanomus objektus. Jūsų kūdikio skonio pojūtis šiuo gyvenimo tarpsniu yra labiau išvystytas, nei bus kada nors vėliau.

Be to, jūsų kūdikis per pastarąsias kelias savaites toliau intensyviai lavins savo pojūčius. Ketvirtąjį gyvenimo mėnesį mažyliai aktyviai kreipia savo dėmesį į triukšmo šaltinius ir įdėmiai klausosi. O ir kūdikio regėjimas taip pat pagerėja - dabar jūsų kūdikis gali jus matyti iš toli.

Psichologinė raida

Jūsų kūdikis jau absorbavo ir apdorojo daugybę dirgiklių iš savo aplinkos. Šis procesas skatina tolesnį protinį brendimą. Jūsų keturių mėnesių kūdikis dabar gali lengviau nukreipti dėmesį nuo daiktų ir sutelkti dėmesį į kitus dirgiklius.

Emocinis vystymasis

Be džiaugsmo, jūsų kūdikis jaučia ir nusivylimą. Jei, pavyzdžiui, norimas daiktas nepasiekiamas, mažylis tampa neramus, o procesui įsibėgėjus dažnai ir nekantrus bei verkšlenantis, kol galiausiai pradeda verkti. Toks vaiko elgesys – tai kreipimasis į jus su prašymu atpažinti varginančią situaciją ir jam padėti.

Keturių mėnesių kūdikių emocinis pasaulis yra intensyvesnis nei suaugusiųjų. Todėl suaugusieji ne visada pajėgia suprasti, kodėl kūdikiai yra nusiminę ar neramūs. Tad šiuo laikotarpiu labai svarbu, kad mažylis gautų paguodą ir supratimą, kai yra nelaimingas ar suirzęs. Tai suteiks jūsų mažyliui saugumo ir nuramins juos jų “emocijų chaose”.

Ar žinojai? Jūsų kūdikis jau geba pats save nuraminti. Čiulpdamas savo kumštį, kūdikis tokiu būdu save ramina. Tad leiskite jam tai daryti.

Socialinis vystymasis ir komunikacija

Jūsų keturių mėnesių mažylis toliau yra be galo smalsus ir mėgaujasi kiekviena galimybe bendrauti. Šiuo laikotarpiu kūdikis ypatingai domisi viskuo, kas susiję su kalba - lūpų judėjimu jums kalbant, kalbos melodija bei ritmu. Pastebėsite, kad vis dažniau jūs su kūdikiu užmegsite dialogą. Tai reiškia, kad jei kalbėsite su juo, mažylis jums atsakys savo kalba.

Kaip žaismingai padėti keturių mėnesių kūdikiui vystytis?

Žaidimas su muilo burbulais. Jūsų keturių mėnesių kūdikis maloniai nustebs, kai muilo burbulai praskris ir sprogs ant mažųjų kojyčių. Mažylis su dideliu susidomėjimu stebės burbulus ir bandys juos pagauti. Toks smagus žaidimas gerins jūsų vaiko rankų ir akių koordinaciją.

“Supamosios” dainos. Keturių mėnesių kūdikiai mėgsta siūbuojančius judesius. Galite jaustis patogiai kartu supamojoje kėdėje. Arba galite sūpuoti kūdikį ant rankų ir dainuoti, pvz., “aa pupa, kas tą pupą supa” ar žaisti pirštukų žaidimą, pvz., “virė virė košė”. Taip lavinsite kūdikio klausą ir loginį mąstymą, bei stiprinsite ryšį su kūdikiu. Be to, dainos, kuriose minimi pažįstami žmonės, ypač mėgstamos vaikų.