6 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-04-14

Šeštas gyvenimo mėnuo yra kupinas naujų pokyčių tiek jums, tiek jūsų mažyliui. Įvairios košės jau turėtų praturtinti valgiaraštį. Pastebėsite, kad jūsų mažylis su kiekviena diena tampa vis judresnis. Be to, artėja dar vienas svarbus įvykis - dantų dygimas. Tai gali tapti bemiegių naktų priežastimi.

6 mėnesių kūdikio raida

TURINYS:

Fizinė raida

Šešių mėnesių kūdikis jau šiek tiek atsiskiria nuo jūsų ir su susidomėjimu stebi aplinką. Kruopščiai treniruodamasis mažylis įgyja vis daugiau savarankiškumo. Visų pirma, jis praktikuojasi keisti savo poziciją. Taigi, dabar jau galite pastebėti, kaip linksmai kūdikis juda po svetainę. Ankstyvieji startuoliai kartais net pradeda šliaužioti.

Augimas

Vidutiniškai kūdikiai 6 - tą mėnesį užauga pusantro centimetro ir priauga apie 400 gramų. Tačiau tai vidutinės reikšmės - vaikai vystosi ir auga skirtingu greičiu.

Daugeliui šio amžiaus kūdikių pasirodo pirmasis dantukas! Tačiau pirmieji ženklai, kad kažkas vyksta, gali pasirodyti jau prieš kelis mėnesius. Kaip ir kiekvienas vaiko vystymosi etapas, dantų dygimas skiriasi. Vieniems vaikams dantys dygsta anksčiau, kitiems daug vėliau.

Kai pirmasis dantukas stumia dantenas, kūdikiui gali niežėti bei skaudėti. Tada jūsų mažylis gali būti neramus bei verkti dažniau nei įprastai bei dažniau graužti daiktus. Bemiegės naktys daugeliui vaikų taip pat yra dantų dygimo dalis.

Motorika ir refleksai

Kol kas pakeisti poziciją buvo įmanoma tik su jūsų pagalba. Iki šiol jūsų vaikas galėjo savarankiškai judėti tik gana nekoordinuotai, stipriai spardydamasis. Dabar tai greitai keisis. Gulėdamas ant pilvo, mažylis gali vis geriau pasiekti daiktus: stengiasi juos priartinti arba pats priartėja prie jų, kad galėtų iš arčiau juos apžiūrėti. Mažyliui sugriebti sekasi labai tiksliai. Be to, kūdikis jau kurį laiką gali išlaikyti puodelį ir bandyti gerti pats.

Nuo dabar kūdikis bus ženkliai judresnis ir kels daug džiaugsmo, bet kartu pateiks ir naujų iššūkių. Štai keletas patarimų, padėsiančių jums geriau pasiruošti:

  • Būkite pasiruošę: nuo šešių mėnesių jūsų kūdikis bus žymiai mobilesnis! Todėl turėtumėte atitinkamai saugoti aplinką. Nepalikite vaiko vieno ant vystymo stalo, nes verčiantis jis gali nukristi. Maniežas (kelioninė lovelė) yra gera idėja vaikeliui saugiai pabūti, kol atliksite namų ruošos darbus.
  • Venkite pagalbinių vaikščiojimo priemonių! Jos populiarios, tačiau nepadeda jūsų kūdikiui išmokti vaikščioti. Priešingai - vaiko motorika skatinama tik iš vienos pusės. Be to, mažos kojytės yra nepalankioje lygiagrečioje padėtyje. Kūdikių gultukai labiau tinka. Bet tas pats galioja ir čia: mažiau yra daugiau! Naudojami kelias minutes per dieną, jie nesukelia problemų. Tačiau norint apsaugoti nugarą, šešių mėnesių amžiaus mažylis neturėtų ilgai gulėti gultuke.

Jutimo organų vystymasis

Regėjimas skatina jo kūno suvokimą. Jūsų atžala gali saugiai ir tikslingai judėti tik gerai suvokusi erdvę ir savo kūną. Todėl svarbu ankstyvoje stadijoje nustatyti galimus regėjimo sutrikimus, atliekant profilaktinius medicininius patikrinimus.

Jūsų šešių mėnesių kūdikis nuolat lavina su kūnu susijusius pojūčius. Tam lemiamą vaidmenį atlieka vidinėje ausyje esantis pusiausvyros organas. Jis paruoštas naudoti nuo gimimo, tačiau vystosi daugelį metų. Padėties pasikeitimas – pavyzdžiui, kai jis sūpuojamas ant rankos – džiugina šešių mėnesių kūdikį ir padeda lavinti pusiausvyros jausmą.

Skonis ir kvapas yra glaudžiai susiję. Įvedus papildomą maistą, jūsų kūdikis patirs visiškai naujus skonio pojūčius. Duokite vaikui laiko priprasti prie naujo maisto. Jei vaikui kas nors nepatinka, jis tai aiškiai parodys. Mažylis nusisuka ir nuo nemalonių kvapų. Leiskitės į naujų skonių paieškas ir raskite drauge su mažyliu jam patinkančius skonius.

Psichologinė raida

Nauja patirtis, įgūdžiai ir mažos sėkmės istorijos stiprina jūsų kūdikio pasitikėjimą savimi. Todėl svarbu tai palaikyti ir skatinti.

Emocinis vystymasis

Kaip globėja ar globėjas, per pastaruosius kelis mėnesius mėgavotės visu kūdikio dėmesiu. Sulaukęs šešių mėnesių jūsų kūdikis pradės reikšti susidomėjimą kitais žmonėmis ir objektais jį supančioje aplinkoje.

Svarbu, kad jūs lydėtumėte savo vaiką per šiuos svarbius vystymosi etapus, nes jam reikia saugumo, kad galėtų vystytis. Jausdamasis saugiai, kūdikis gali drąsiai tyrinėti pasaulį.

Pastebėsite, kad jūsų mažylis žiūri ten, kur žiūrite, ir leidžia savo žvilgsniui nuklysti į tolį. Instinktyviai pradėsite, o gal jau ir pradėjote vaiką nešioti nugara į save, kad mažylis galėtų patenkinti smalsumą ir akimis tyrinėti jį supantį pasaulį.

Naujai įgyti įgūdžiai sustiprina mažylio pasitikėjimą savimi. Padėkite savo kūdikiui tai padaryti. Tai taikoma ne tik pagrindiniams poreikiams, tokiems kaip maistas, dėmesys ir miegas. Lygiai taip pat svarbu, kad jis galėtų patenkinti savo smalsumą ir įgyvendinti savo norą judėti.

Socialinis vystymasis ir komunikacija

Ko šešių mėnesių kūdikis gali pasimokyti iš jūsų? O gi gana daug. Šiuo laikotarpiu pagrindinis būdas mokytis - mėgdžiojimas. Pastebėsite, kad jūsų mažylis aktyviai jus stebi ir mėgina atkartoti jūsų veiksmus ir kalbėjimo manierą.

Reguliariai išeikite į lauką. Grynas oras ir daugybė dirgiklių iš aplinkos skatina vystytis tiek fiziškai, tiek protiškai. Trumpo pasivaikščiojimo metu jūsų kūdikis taip pat gali sustiprinti bendravimo įgūdžius. Pasakokite kūdikiui ką matote aplinkui, kokius žmones sutinkate.

Pastebėsite, kad jūsų vaikas mėgsta guguoti ir mėgdžioti jūsų ištartus žodžius. Jis pradeda daug geriau suprasti, ką jūs sakote ir paklausus pvz., “kur yra tėtis?”, kūdikis pasuka galvą ta linkme, kur stovi tėtis. Taip pat per ateinančias kelias savaites mažylis ims rodyti pirštu į dalykus, kuriuos pastebėjo aplinkui.

Kaip žaismingai padėti šešių mėnesių kūdikiui vystytis?

Kur šuniukas? Derinke savo mažylio smalsumą su jo noru mokytis. Žinote kiemą, kur daug šuniukų ar kitų augintinių, o gal patys namie turite augintinį? Puiku! Leiskite vaikui ieškoti šuniukų. Mažylis žaismingai susipažins su terminu „šuniukas“, taip pat lavins dėmesį ir judrumą, sukdamas galvą reikiama linkme. Galbūt jūsų mažylis taip pat linksmai guguos, kai pamatys šuniuką. Tą patį galite daryti ir ieškodami balandžių ar sraigių po lietaus. Būkite žaismingi ir kūrybingi!

Plokite katučių. Skatinkite kūdikio rankų koordinaciją! Atsisėskite priešais vaiką ir suplokite rankomis skambant dainai. Padėkite ploti ir savo kūdikiui.