2 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-03-30

Kaip pasikeičia kūdikio judesiai? Kaip keičiasi kūdikių jutimai? Kas yra “socialinė šypsena”? Kaip galime kūdikiui padėti geriau vystytis? Į visus šiuos klausimus atsako gydytoja Justina Gruodienė.

Antrąjį mėnesį kūdikiai oficialiai nebėra naujagimiai. Toliau galima tikėtis dar daugiau įdomių vystymosi pažangų, įskaitant pirmąjį galvos pakėlimą. Jūsų kūdikis dabar užmegs labai sąmoningą ryšį su jumis. Perskaitykite ir sužinokite, kokius etapus jūsų kūdikis pasieks antrąjį mėnesį ir kaip galite palaikyti bei paskatinti savo atžalą.

Vaiko raida

TURINYS:

Augimas

Antrąjį gyvenimo mėnesį kūdikiai pradeda sparčiau augti bei priaugti svorio. Tad ir rūbelius tenka dažnai keisti, nes kas dar prieš savaitę tiko, šiandien jau gali būti per mažas.. Nesijaudinkite, jei vaikas auga kiek lėčiau, augimas yra labai individualus ir tokiais atvejais dažniausiai kūdikiai savo bendraamžius pasiveja kitais mėnesiais.

Motorika ir refleksai

Tikriausiai jau ne kartą savęs klausėte: “o ką gi jau gali mano dviejų mėnesių kūdikis?” O gi gana daug! Jau galite pastebėti, kad kūdikių rankų ir kojų judesiai tampa tikslingesni, o griebimo refleksas stipresnis. Taip pat kūdikiai vis rečiau laiko pirštus suspaustus į kumštį bei vis dažniau išskleidžia pirštelius. Be to, jūsų vaikas jau gali trumpai palaikyti bei judinti sugriebiamą žaislą, pvz. barškutį.

Per pirmuosius du mėnesius jūsų kūdikis ugdo ambicijas: jis siekia naujų įgūdžių. Šiurkštūs ir spontaniški refleksų modeliai, tokie kaip Moro refleksas, nurimsta ir užleidžia vietą harmoningiems judesiams. Be to, paguldžius kūdikį ant pilvo, jis jau geba trumpam pakelti galvą bei ją pasukti į šoną.

Jutimai

Jutimo organų vystymasis

Kūdikis jau gimsta su nepaprastais jutimo sugebėjimais ir jam augant, jie toliau vystosi, taip padedami vis labiau kūdikiui prisitaikyti prie aplinkos. Burna ir rankos yra vieni svarbiausių naujagimio jutimo organų. O smulkūs receptoriai visoje odoje jau suvokia prisilietimą ir mėgsta švelnų glamonėjimą.

Klausa

Antrąjį mėnesį kūdikio klausa jau yra pilnai išsivysčiusi. Dėl to gali būti, kad jūsų vaikas šiuo laikotarpiu yra jautresnis triukšmui. Tad stenkitės sukurti kūdikiui ramesnę aplinką. Venkite radijo ar televizijos kaip foninio triukšmo. Kūdikiai mieliau klauso pažįstamų balsų, kurie jį nuramina.

Rega

Antrąjį mėnesį jūsų kūdikio rega labai ženkliai pagerėja. Jis jau gali matyti ir fiksuoti objektus metro atstumu bei sekti judančius objektus jų matymo lauke. Ypatingai šiuo laikotarpiu kūdikiai mėgsta stebėti žmonių veidus. Tyrimai rodo, kad akių - nosies sritis ypač įdomi dviejų mėnesių kūdikiams.

Uoslė ir skonis

Uoslė ir skonis irgi patobulėja. Kūdikiai šiuo laikotarpiu ypatingai mėgsta uostyti saldžius kvapus. Matyt dėl to ir mamos pienas kvepia saldžiai. Visgi reikėtų vengti dirbtinių kvapų, nes jie užgožia natūralų jūsų kvapą ir tokiu būdu trikdo kūdikį. Jie mėgsta užuosti jau pažįstamus kvapus, tai sukelia kūdikiams didesnį saugumo jausmą.

Psichologinė raida

Jūsų naujagimis šį mėnesį stebina jus savo pasiekimais. Vienas svarbiausių - aktyvus socialinių santykių kūrimas. O kas gali būti geriau nei pirmoji sąmoninga šypsena, dar kitaip vadinama “socialine šypsena”. Taip pat galite sulaukti pirmųjų “burbuliuojančių dialogų”.

Emocinis vystymasis

Dviejų mėnesių kūdikis yra vis labiau budresnis ir smalsesnis. Aplinkiniai garsai gali skatinti jūsų vaiko smalsumą, bet kartu gali retsykiais išgąsdinti. Vaikai į nepažįstamas baugias situacijas reaguoja verksmu. Tad šiuo laikotarpiu kūdikiui yra labai svarbus pastovus žmogus, su kuriuo naujagimis galėtų kurti tvirtą, patikimą ryšį. Šis ryšys padeda kūdikiui jaustis saugiai ir be baimių tyrinėti aplinkinį pasaulį.

Jūsų vaikui dabar svarbiausia jūsų buvimas šalia. Kartu su jumis jis nori tyrinėti savo aplinką. Padarykite aplinką ramią ir patogią savo dviejų mėnesių kūdikiui. Jis parodys savo komfortą ir laimę linksmu spardymusi ir irklavimu rankomis.

Emocinis vystymasis

Socialinis vystymasis ir komunikacija

Jūsų dviejų mėnesių kūdikis dabar gali aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, nes turi gražiausią bendravimo priemonę – šypseną. Tai nebėra angeliška šypsena, kuri dažnai nesąmoningai atsiranda miego metu. Jūsų vaikas dabar sąmoningai stengiasi šypsotis.

Akimirka, kai pastebite tą pirmą (“tikrą”) šypseną, yra neapsakoma. Jūsų vaikas greitai supras, kad jo šypsena gali jus paveikti, ir nuo šiol dažnai bandys nusišypsoti. Jūsų reakcija labai svarbi kūdikio vystymuisi per pirmuosius du mėnesius. Jūsų vaikas nori su jumis bendrauti ir stebi jūsų reakcijas – šypsokitės, mažylis šypsosis atgal.

Kūdikis šiuo laikotarpiu labai stengiasi užmegzti kontaktą su jumis. Norėdamas tai padaryti, jis užmezga akių kontaktą su jumis ir skleidžia tylius garsus. Pirmą kartą jūsų kūdikis išreiškia save kitais būdais nei verksmas. Jūsų dviejų mėnesių kūdikis pasiekė svarbų kalbos raidos etapą!

Kaip žaismingai padėti dviejų mėnesių kūdikiui vystytis?

Dviejų mėnesių kūdikiams patinka maži žaidimai, kurie stimuliuoja pojūčius:

Ropojimo žaidimai: pirštais lipkite į skirtingas kūno dalis (arba naudokite rankinę lėlę). Taip pat yra daugybė rimų, pvz., virė virė košė, ir dainų, kurios nudžiugins jūsų dviejų mėnesių kūdikį.

Kutenimo žaidimai: jie prajuokins jūsų dviejų mėnesių vaiką. Yra daug juokingų žaidimų, pavyzdžiui: „Mažytė sraigė šliaužia už kampo (šliaužkite ranka aplink kaklą), kiškis gniaužia tau nosį (švelniai sugnybkite nosį), mažasis nykštukas, kuris šliaužia per kalną (šliaužkite pirštais virš galvos), o mažoji blusa taip elgiasi (kutenkite pilvuką)“.