5 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-04-11

Jūsų vaikas vis labiau vystosi į savarankišką asmenybę: jis tiksliai žino, ko nori, o ko ne. Kūdikį žavi aplinka ir jau gali jam patinkančius daiktus tikslingai griebti abiem rankomis. Sužinokite, kaip jūsų penkių mėnesių kūdikis dabar gali išreikšti savo nepasitenkinimą.

5 mėnesių kūdikio raida

TURINYS:

Augimas

Sulaukę penkių mėnesių, daugelis kūdikių jau padvigubina gimimo svorį ir paauga vidutiniškai apie 2,5 cm. Tačiau tai tik orientacinės vertės, kurios priklauso nuo gimimo svorio ir ūgio bei individualaus jūsų mažylio elgesio. Kiekvienas kūdikis turi savo tempą: net didesni nukrypimai gali būti visiškai normalūs ir netūrėtų jums kelti nerimo.

Keičiasi ir jūsų penkių mėnesių kūdikio išvaizda. Nors kai kurie tokio amžiaus vaikai dar turi putlius skruostus, jūsų atžalos veido kontūrai jau gali būti lieknesni.

Motorika ir refleksai

Jūsų kūdikis iki šiol ilgai apžiūrinėjo savo rankas, daug ir smagiai su jomis žaidė. Tokiu būdu mažylis išlavino rankų ir akių koordinaciją ir jau gali sąmoningai suimti objektą abiem rankomis. Tada, žinoma, objektas patenka tiesiai į burną, kad kūdikis galėtų jį tiksliai ištyrinėti.

Jūsų atžala pastarąsias kelias savaites buvo labai užimta ir toliau stiprino kaklo srities raumenis. Ilgą laiką laikyti galvą gulimoje padėtyje nebėra problema. Tai leidžia jūsų kūdikiui dar nuodugniai tyrinėti savo aplinką penktąjį gyvenimo mėnesį.

Jutimo organų vystymasis

Su kiekvienu nauju gyvenimo mėnesiu, jūsų mažylio pojūčiai paaštrėja. Jis dabar jau gali atskirti skirtingo dažnio garsus ir atpažinti balsus be veido. Štai kodėl jis, išgirdęs jūsų balsą, ims krykštauti iš džiaugsmo, net jei jūsų nemato.

Ar norėtumėte savo kūdikiui pirmą kartą pasiūlyti papildomo maisto, kai jam sukanka penki mėnesiai? Tada stebėkite savo vaiko veido bruožus. Dėl puikių skonio receptorių jūsų vaikui atsivers nauji pasauliai su nepažįstamu maistu. Jo veide pamatysite nuostabą ar pasibjaurėjimą.

Psichologinė raida

Jūsų kūdikio vystymasis penktą mėnesį toliau tobulėja ir pateikia naujų malonių staigmenų. Mažylis jau yra pastabesnis ir daug atidžiau bei sąmoningiau apžiūrinėja aplinką.

Jūsų vaikas šiuo laikotarpiu netgi užsiima praktine fizika! Tiksliau, gravitacija. Sulaukęs penkių mėnesių jūsų kūdikis supras, kad daiktai nenukristų, jie turėtų gulėti ant lygaus paviršiaus.

Jūsų kūdikis taip pat lavins savo emocinius ir bendravimo įgūdžius, aktyviai bendraudamas su jumis ir aplinkiniais žmonėmis.

Emocinis vystymasis

Penktąjį mėnesį jūsų kūdikis vis labiau vystosi į savarankišką mažą asmenybę, galinčią išreikšti savo emocijas. Su spindinčia šypsena rodo, kad yra laimingas. Su nusivylusiu verkšlenimu tampa aišku, kad jam nelabai patinka sauskelnių keitimas. O jei nenori būti maitinamas košelėmis, tai tiesiog neatvers burnos. Pagal naujus kūdikio elgesio modelius galite spręsti apie savo mažylio poreikius. Tai palengvina kasdienybę, bet kartu gali kelti naujų iššūkių.

Penktąjį gyvenimo mėnesį vis labiau ryškėja kūdikio svetimų žmonių baimė. Jei prie jūsų kūdikio prisiartins nepažįstamas asmuo arba jūs išeisite iš kambario, jūsų mažylis pradės graudžiai verkti. Kūdikis ieško patikimų žmonių apsaugos. Čia labai svarbus kūdikio - globėjo tvirtas patikimas ryšys. Jam esant, kūdikį nuraminti pavyks greitai ir lengvai. Tokiu būdu kūdikis parodo, kad jis su globėju (mama ar tėčiu) jaučiasi saugus.

Socialinis vystymasis ir komunikacija

Dėl naujai įgytų bendravimo įgūdžių jūsų kūdikis dabar gali vis labiau įsitraukti į šeimos gyvenimą. Jūsų kūdikiui patinka leisti naujus garsus. Jis bando aukštus ir žemus tonus. Be to, mažyliui patinka išbandyti savo garsų diapazoną dialoge su jumis. Vienas gražiausių garsų, kurį kūdikis gali skleisti iki penkių mėnesių, yra garsus juokas. Jis toks išskirtinis, kad jį atpažinsite tarp daugelio kitų vaikų.

Kaip žaismingai padėti penkių mėnesių kūdikiui vystytis?

Mėgaukitės muzika. Jūsų kūdikis mėgsta įdėmiai klausytis. Tai ypač smagu su barškučiais, ksilofonu ar varpeliais. Leiskite skirtingus garsus naudodami muzikos instrumentus ir stebėkite savo penkių mėnesių kūdikio reakcijas.

Slėpynės. Kūdikiai mėgsta žaisti žaidimą “ku ku”. Uždenkite rankomis veidą, o kai atitrauksite rankas, sakykite “ ku ku”. Jūsų mažylis krykštaus iš džiaugsmo.