Žindymo nauda: Kodėl turėčiau žindyti?

Gyd. G. Vaicenavičienė | 2022-04-01

Iš ko sudarytas motinos pienas ir kokia jo nauda kūdikiui, mamai ir visai šeimai? Ar verta pradėti ar tęsti žindymą? Į šiuos klausimus atsako gydytoja Giedrė Vaicenavičienė ir gydytoja ginekologė, sertifikuota IBCLC žindymo konsultantė Žyginta Kosík.

Žindymas yra labai naudingas tiek mažyliui, tiek mamai, tiek visai šeimai. Tai yra natūralus gamtos mums ir visiems žinduoliams duotas būdas maitinti savo mažus vaikus. Visame pasaulyje žindymas rekomenduojamas kaip geriausias maisto pasirinkimas savo mažyliui, užtikrinantis visus mitybos poreikius.

Žindymas svarbus ne tik besivystančiose šalyse. Žindymo nauda priklauso nuo žindymo trukmės. Dalinis žindymas primaitinant taip pat labai naudingas, jei dėl tam tikrų priežasčių reikia primaitinti.

Žindymo nauda

TURINYS:

Motinos pieno sudėtis

Motinos pieno sudėtis kinta laike ir net vieno maitinimo metu. Vanduo sudaro 87-90% motinos pieno. Baltymai nuo 0.9% iki 2,3%, angliavandeniai nuo 5,35% iki 7,3% , riebalai 2,9% - 4,2%. Šių komponentų koncentracija keičiasi, o kintamoji dalis priklauso nuo to, ar tai priešpienis ar pienas. Taip pat į pieno sudėtį įeina antikūniai, antioksidantai, augimo faktoriai, hormonai ir gyvos ląstelės, kurių ypač daug yra priešpienyje. Taip pat labai svarbus Bifidus faktorius, kuris skatina gerųjų bakterijų augimą žarnyne. Antikūniai ir kitos imuminės sistemos medžiagos motinos piene lemia naujagimio apsaugą nuo infekcijų.

Mamos pieno sudėtis keičiasi priklausomai nuo:

 • Kūdikio amžiaus;
 • Žindymo dažnumo;
 • Laiko žindymo metu - pradžioje ar pabaigoje (žindymo pabaigoje daugiau riebalų);
 • Krūties prisipildymo;
 • Pieno nutraukimo būdo (žindymas ar pompa);

Motinos pieno nauda kūdikiams

 • Motinos piene gausu įvairių baltymų, iš motinos gautų antikūnių, kurie labiausiai pirmaisiais šešiais mėnesiais, bet iš dalies ir vėliau, apsaugo mažylį nuo kvėpavimo takų, šlapimo takų, virškinimo sistemos infekcijų, vėmimo ir viduriavimo. Maitinant natūraliai mažyliui žymiai sumažėja rizika sirgti vidurinės ausies infekcija. Žindymas mažina hospitalizacijos riziką sergant kvėpavimo takų infekcijomis ar viduriavimu.
 • Maitinant motinos pienu mažėja uždegiminių žarnų ligų ir kraujo ligų rizika. Leukemijos rizika sumažėja 19%.
 • Žindant užtikrinama sveika žarnyno mikroflora, kuri apsaugo nuo naujagimio viduriavimo ir išlieka svarbi visą gyvenimą, taip pat mažėja nekrozinio enterokolito rizika.
 • Žindymas mažina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką (jau pirmieji du mėnesiai žindymo mažina SKMS riziką per pusę).
 • Žindant 9 % sumažėja astmos rizika.
 • Žindant trumpiau nei 12 mėnesių dažnėja sąkandžio problemos.
 • Žindymas ne tik tenkina mažylio mitybos poreikius, tačiau taip pat žindant mažylis jaučiasi saugus, formuojasi prieraišumas ir labai glaudus ryšys su mama.
 • Mamos pieno sudėtis kinta ir varijuoja priklausomai nuo mažylio poreikių.
 • Motinos pienas yra labai lengvai virškinamas ir įsisavinamas.
 • Motinos piene yra natūralaus hormono melatonino, kuris gerina miegą.

Ilgalaikė žindymo nauda vaikui suaugus

Moksliškai nustatyta ilgalaikė žindymo nauda. Nustatyta, kad vaikams, kurie buvo maitinami motinos pienu, užaugus mažesnė antro tipo cukrinio diabeto ir nutukimo rizika. Įrodyta, kad žindyti vaikai užaugę rečiau serga astma, lėtinėmis uždegiminėmis ligomis bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Yra duomenų, kad didesnis IQ yra susijęs su išimtiniu ir ilgai trukusiu žindymu kūdikystėje. Tai lemia tam tikros motinos piene esančios riebalų rūgštys ir mamos - vaiko ryšys, kuris didina pilkosios smegenų medžiagos kiekį.

Žindymo nauda mamai

Žindymas naudingas ne tik kūdikiui, bet ir mamai.

 • Žindymo metu gaminasi „meilės hormonas“ oksitocinas, kuris padeda greičiau sukurti artimą ryšį su vaiku. Iškart po gimdymo išsiskiriantis oksitocinas padeda gimdai greičiau susitraukti, taip apsaugodamas moterį nuo pogimdyvinio kraujavimo. Dėl šios priežasties po gimdymo prarandama mažiau kraujo ir išsaugoma organizmo geležis.
 • Oksitocinas ir prolaktinas, kurie gaminasi žindymo metu mažina stresą ir padeda mamai pozityviai nusiteikti. Taip pat didėja pasitikėjimas savimi kaip mama bei auga pasitenkinimas motinyste.
 • Pastebėta, kad žindančios motinos subtiliau supranta savo kūdikių poreikius.
 • Moksliškai nustatyta, kad motinos, kurios žindė savo kūdikius, ateityje turi mažesnę kiaušidžių, gimdos endometriumo ir krūties vėžio riziką.
 • Yra studijų, kuriose prieita prie išvados, jog žindymas gali sumažinti antro tipo cukrinio diabeto, reumatoidinio artrito, širdies ir kraujagyslių ligų, depresijos ir osteoporozės riziką. Žindymas labai svarbus mamoms, kurios turėjo gestacinį diabetą, kadangi ateityje sumažina II tipo diabeto riziką.
 • Išimtinis žindymas pirmus šešis mėnesius lemia vėlesnį motinos menstruacinio ciklo atsinaujinimą. Kitaip tariant, taip natūraliai atidedamas kitas nėštumas. Toks laktacinės amenorėjos kontracepcijos metodas bus efektyvus (98%) tik jei nuo gimdymo praėjo mažiau nei 6 mėn.; menstruacijos dar neatsinaujinusios (po gimdymo praėjus daugiau nei 56 dienoms nestebima jokio kraujavimo); kūdikį maitinate reguliariai, vien tik motinos pienu, neduodate papildomo maisto ar skysčių, kurie turėtų įtakos žindymo dažnumui, žindote ne rečiau kaip kas 4 val. dieną ir kas 6 valandas naktį (t.y. nebuvo nė vieno tarpo tarp žindymų ilgesnio nei 6 val.). Rekomendacijos parengtos pagal Bellagio Consensus, 1988 m.

Žindymo nauda šeimai

 • Žindymas yra labai ekonomiškas maitinimo būdas. Maitinimo pieno mišiniu kaina priklauso nuo mišinio. Pvz.: vienos populiarios firmos mišinio kaina savaitei yra maždaug 60 eurų.
 • Žindymas yra labai patogus maitinimo būdas keliaujant su kūdikiu. Motinos pieno visada yra, jis visada švarus ir visada tinkamos temperatūros.

Taigi, žindymas yra visapusiškai naudingas. Dauguma moterų susiduria su iššūkiais žindymo metu, vienoms jų daugiau, kitoms mažiau. Jei turit problemų, kurias sunku išspręsti pačioms, jei svyra rankos ir norisi pasiduoti, jauskitės drąsiai prašydamos pagalbos.