Kūdikio žindymas - ką reikia žinoti? Žindymo pradžiamokslis

Gyd. G. Vaicenavičienė | 2022-01-23

Kas yra tas motinos pienas ir kaip jis gaminasi, kaip taisyklingai paduoti krūtį, kaip dažnai ir kiek laiko žindyti kūdikį, kas svarbu žindančiai mamai? Apie visa tai ir dar daugiau jums pasakoja gydytoja Giedrė Vaicenavičienė ir gydytoja ginekologė, sertifikuota IBCLC žindymo konsultantė Žyginta Kosík.

Naujagimio žindymas

TURINYS:

Iš ko sudarytas motinos pienas?

Motinos pienas – tai tobulas ir idealus maistas kūdikiams. Tokio identiško maisto kūdikiams dirbtinai neįmanoma sukurti, kad ir kaip stengiasi daugybė kompanijų. Taip yra todėl, kad motinos piene yra įvairių medžiagų (pvz.: vitaminų, imuniškai aktyvių ląstelių ir faktorių, antikūnių, fermentų, augimą reguliuojančių faktorių), kurių neįmanoma pakeisti sintetinėmis. Taip pat motinos pienas yra kintantis – jis kinta vieno maitinimo metu, kinta priklausomai nuo kūdikio amžiaus, sveikatos būklės ir kūdikio poreikių. Jis gaminamas realiu laiku ir kūdikis yra pagrindinis poreikių diktatorius. Kiekvienas kūdikis turi individualius poreikius, kuriuos pilnai gali patenkinti būtent to kūdikio motinos pienas.

Kaip gaminasi pienas?

Motinos pienas gaminasi alveolėse – į vynuogių kekes panašiose pūslelėse liaukiniame audinyje. Kai pienas pagaminamas, raumenų pagalba alveolės suspaudžiamos ir pienas patenka į pieno latakus, kurie atitinka „greitkelius“. Kai kūdikis žinda, alveolės susitraukinėja ir pienas „greitkeliais“ atbėga kūdikiui į burną. Krūtų dydis neturi jokios įtakos žindymo efektyvumui. Tai lemia tik alveolių išsivystymas ir liaukinis audinys. Moterys, turinčios nedideles krūtis gali pagaminti tiek pat pieno kaip ir moterys, turinčios dideles krūtis. Net ir moterys, po mastektomijos netekusios vienos krūties, gali sėkmingai žindyti tik su viena.

Kai kūdikis žinda, žindymo judesiai speneliuose siunčia signalus į motinos smegenis, kuriose atpalaiduojami hormonai prolaktinas ir oksitocinas. Prolaktinas skatina alveoles pradėti pieno gamybą, o oksitocinas lemia raumenų, esančių aplink alveoles, susitraukimą ir pieno patekimą į pieno latakus. Kai pienas yra atpalaiduojamas iš alveolių, tai yra vadinama pieno tekėjimo refleksu. Jį atpažinsite iš šių ženklų:

 • Krūtų digčiojimo, pilnumo jausmo, buko skausmo arba susitraukimo jausmo krūtyse (kai kurios mamos nejaučia jokių pojūčių krūtyse);
 • Iš krūtų išsiskiria pienas;
 • Susitraukia gimda – suskausta pilvą (tai būdinga pirmosioms kelioms dienoms po gimdymo).

Kaip paskatinti gamintis pieną?

Paskatinti gamintis pieną galima keliais būdais:

 • Pagalvokite, kaip galite atsipalaiduoti, susiradę ramią vietelę arba pabandykite giliai pakvėpuoti.
 • Galite ant krūtų užsidėti šildančius kompresus prieš maitinimą.
 • Pabandykite švelniai masažuoti krūtis.
 • Kartais tiesiog užtenka pasižiūrėti į savo kūdikį ar jo nuotrauką ir pagalvoti, kaip stipriai jį mylite. Tuo metu pradeda gamintis oksitocinas ir prasideda pieno tekėjimas.
 • Kuo daugiau žįs mažylis, tuo daugiau pieno gaminsis, kadangi žindymo judesiai, pieno suvartojimas ir nebuvimas krūtyse savaime skatina pieno gamybą.

Kai jau kurį laiką maitinsite mažylį, pieno tekėjimo refleksas gali prasidėti dėl daugybės priežasčių, net ir tiesiog išgirdus kaip kūdikis verkia arba pradėjus galvoti apie savo kūdikį. Taip pat pienas pradės gamintis tam tikru laiku dienos eigoje, kada įprastai maitinate mažylį, net jei kūdikio ir nebus šalia. Todėl nepamirškite dėvėti įklotėlių į liemenėlę, jei nenorite sušlapti drabužių.

Kaip taisyklingai paduoti krūtį?

Naujagimis moka čiulpti, o žįsti reikia mokytis, žindyti reikia išmokti ir mamai. Pirmiausia svarbu taisyklingai paduoti krūtį:

 • Svarbiausia taisyklė - “kūdikis prie krūties, o ne krūtis prie kūdikio”. Mama turi patogiai sėdėti ar gulėti. Kūdikį reikia artinti prie savęs, o ne krūtį prie kūdikio. Mažylis pats turi apžioti spenelį, jo nereikia kišti jam į burną. Reikia sulaukti, kol kūdikis pradeda žiotis ir tada tarsi „užmauti“ jo burną ant krūties, taip spenelis bus įdėtas į burnytę pakankamai giliai.
 • Kūdikis turi apžioti ne tik spenelį, bet kuo daugiau rudojo laukelio.
 • Žindant gulint reikia pasukti kūdikį šonu, atsukti į save ir priglausti. Jis negali gulėti ant nugaros, o mama neturi ant jo griūti.
 • Labai svarbu, kad kūdikis visu kūnu priglustų prie mamos, bet mažylio galva neturi būti prispausta.
 • Kūdikio smakras turi liesti krūtį, o nosis turėtų būti ties speneliu, bet neprisispaudusi.
 • Apatinė mažylio lūpa turi būti atvipusi į išorę, taip burnoje susidaro taisyklingas vakuumas, reikalingas žindymui.
 • Krūties laikyti nereikia, tik paduodant galima vienu pirštu paspausti virš spenelio, kai apatinė lūpa atvipusi.
 • Spenelių plauti nei prieš nei po maitinimo nereikia. Tai svarbu normaliam mažylio žarnyno mikrobiotos formavimuisi. Žinoma, maudytis duše, mamai galima! Jei speneliai labai jautrūs, galima išspausti šiek tiek pieno ir pieną įmasažuoti į spenelius.

Kaip dažnai ir kiek laiko žindyti kūdikį?

Pirmąsias 3-4 savaites po gimdymo rekomenduojama žindyti kuo dažniau, kad pradėtų gamintis pakankamai pieno ir būtų lengviau pieno gamybai susireguliuoti. Kuo dažniau – tai reiškia taip dažnai, kaip to nori naujagimis. Žindymo pradžioje reikėtų žindyti mažiausiai 8, o geriau 10-12 kartų per parą. Tarptautinė žindymo konsultantų asociacija rekomenduoja, kad ilgiausia žindymo pauzė naktį turėtų trukti iki 5 valandų, kadangi vėliau krinta prolaktino lygis ir sutrinka pieno gamyba. Rekomenduojama naujagimį naktį žadinti bent jau kas tris valandas, o dar geriau maitinti kas dvi. Nuo antro mėnesio kūdikio galima nebežadinti, jis prabus, kai praalks. Jei mama jaučia, kad pieno mažėja ir norėtų, kad jo gamintųsi daugiau, tada galima kurį laiką pradėti žadinti kūdikį. Tik nuo 6 mėn. kūdikiai jau gali išmiegoti visą naktį.

Naujagimių žindymo trukmė varijuoja priklausomai nuo daugelio veiksnių – tokių kaip naujagimio gebėjimas žįsti, motinos anatomija ir kt. Dažniausiai naujagimiai žinda nuo 10 min. iki 40 min. (vidutiniškai 15-20 min), bet būna laikotarpių, kai mažylis nori ilgiau, tada mamai gali atrodyti, kad jis jos nepaleidžia beveik niekada ir kad ji tik sėdi ir žindo ir daugiau nieko neveikia. Tai visiškai normalu, mažylis ne tik maitinasi, jis ir pratinasi prie mamos, jos kvapo, kuria ryšį su mama, todėl normalu, kad nori kuo daugiau laiko praleisti prisiglaudęs. Pirmą mėnesį taip gali ir būti, kad mama didžiąją laiko dalį praleis žindydama, nes tai yra pagrindinė veikla ir pagrindinis dalykas, kurį reikia išmokti tiek mamai, tiek mažyliui.

Naujagimiai dažnai žinda dar ir dėl to, kad motinos pienas yra suvirškinamas labai greitai – iš pradžių virškinimas užtrunka vos 16 min., taigi naujagimis dažnai išalksta. Maždaug 1 mėn. naujagimio skrandyje pienas virškinamas apie 40 min.

Krūtis reikėtų keisti kiekvieną maitinimą arba jei maitinimas užtrunka labai ilgai, kas dvi valandas arba jei jaučiate didelį diskomfortą, pagal poreikį. Iš pradžių pradėjus mokytis žindyti, nepatariama keisti krūtis vieno maitinimo metu, kadangi vieno maitinimo metu, motinos pieno sudėtis kinta ir mažyliui naudingas tiek pradžioj, tiek vėliau maitinimo eigoje pradedantis tekėti pienas.

Dažnai galite pastebėti, kad vakarais mažylis nori žįsti labai ilgai ir dažnai. Tai vadinama cluster feeding fenomenu ir yra visiškai normalu. Tai padeda užtikrinti pieno gamybą kitai dienai.

Kaip pažadinti naujagimį, kad jis pažįstų?

Yra keletas būdų, kaip prabudinti naujagimį:

 • Su savo pirštu stipriai prabraukti per pėdutę, jei nepadeda, galima bandyti net ir su nagu.
 • Paimkite mažylio delną ir su savo nykščiu paspauskite delno viduryje.
 • Paspauskite ir pamasažuokite pagurklį. Ne švelniai pakutenkite, bet paspauskite, kad tikrai pajaustų.

Kiek pieno turi suvalgyti naujagimis?

Kūdikio iki 2 mėnesių amžiaus maisto paros norma yra maždaug 1/5 jo kūno svorio. Pvz.: jei kūdikis sveria 5 kg, tai per parą turėtų suvalgyti apie 1 kg pieno. Daug! Jei maitinate adaptuotu pieno mišiniu, veikiausiai jis tiek nesuvalgys, nes pieno mišiniai yra daug sotesni ir daug lėčiau virškinami. Be to, naujagimis žįsdamas labai intensyviai sportuoja, pienas yra labai greit besivirškinantis maistas. Naujagimiui maitinamam pieno mišiniais daug lengviau gerti iš buteliuko nei žįsti krūtį, pienas pats pro buteliuko angelę bėga, nereikia daug jėgų jį ištraukti, todėl toks mažylis mažiau sportuoja ir daugiau priauga svorio.

Žindančio mažylio sverti ir bandyti suskaičiuoti, kiek pieno suvalgė žįsdamas neverta, nes tai nebus tikslu, kadangi ir žindant pienas virškinamas ir kūdikis iškart šlapinasi, o taip pat ir sportuojant naudojama energija ir svoris mažėja. Įsitikinti, kad pieno netrūksta galima pagal šiuos požymius:

 • bent 2-5 pasituštinimai per parą pirmąsias 4-6 sav., vėliau turėtų pasituštinti nuo 1 karto per 14 dienų iki 3 kartų per parą;
 • 5-6 „sunkios“ sauskelnės per parą (iki 7 d. naujagimis turėtų pasišlapinti tiek kartų, kiek jam dienų);
 • šlapimas skaidrus arba šviesiai gelsvas;
 • nuo 5 dienos nebesituština mekonijumi;
 • per pirmas 10 dienų naujagimis priaugo po gimimo nukritusį svorį;
 • gimimo svoris turėtų padvigubėti per 3-4,5 mėn.

Normalu, kad po gimimo naujagimiai iš pradžių praranda svorį. Leistina pirmosiomis dienomis netekti iki 7-10 procentų svorio. Jei netenka daugiau nei 7%, tuomet būtina įvertinti žindymo efektyvumą.

Jei šlapimas patamsėjo, jo kiekis sumažėjo, gali būti, kad jam reikia daugiau pieno. Bandykite dažniau ir ilgiau žindyti. Nepamirškite, kad ir žindančioms mamoms būtina pakankamai gerti. Pasirūpinkite, kad išgertumėte daugiau nei anksčiau vandens per parą tam, kad pienas turėtų iš ko pasigaminti.

Kūdikio amžius Mažiausias pasišlapinimų kiekis ir spalva Mažiausias pasituštinimų kiekis ir spalva
1 diena spalva spalva
2 diena spalva spalva spalva spalva spalva
3 diena spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva
4 diena spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva
5 diena spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva
6 diena spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva
7 diena spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva spalva

Sveikas, sėkmingai žindomas kūdikis įprastai per savaitę priauga:

 • 0 - 2 mėn. 170 - 330g;
 • 2 - 4 mėn. 110 - 330g;
 • 4 - 6 mėn. 70 - 140 g;
 • 6 - 12 mėn. 40 – 110g.

Tinkama žindyvės mityba

Žindant naujagimį svarbu, ką ir kiek valgo mama. Svarbu, kad mama pakankamai, skaniai ir sveikai pavalgytų bei gautų pakankamai skysčių – geriausia vandens. Svarbiausi niuansai:

 1. Žindant rekomenduojama suvartoti per parą 500 kcal daugiau nei paprastai.
 2. Labai svarbu gerti pakankamai skysčių – patariama gerti gausiai (1-2l per dieną) ir reguliariai bei jaučiant troškulį.
 3. Žindančiai mamai nerekomenduojama rūkyti ir reguliariai vartoti alkoholio, naudoti svaigalų ir narkotinių medžiagų, kadangi visa tai su pienu gali patekti į naujagimio organizmą. Rūkančioms mamoms rekomenduojama žindyti, bet jos turėtų nerūkyti prie vaiko, rūkyti iškart po žindymo, kad pauzė prieš žindant būtų kuo ilgesnė, idealiu atveju persirengti po rūkymo ir, žinoma, kiek įmanoma sumažinti rūkomų cigarečių skaičių. Taip pat kūdikis negali miegoti vienoje lovoje su tėvais, iš kurių bent vienas rūko.
 4. Patariame riboti druskos kiekį maiste, vengti greito maisto.
 5. Riboti išgeriamos kavos kiekį. Rekomenduojama neviršyti 300 mg kofeino per parą, t.y. mažiau nei trys puodeliai kavos. Svarbu nepamiršti, kad kofeino yra ir arbatoje, kai kuriuose gėrimuose, pvz.: CocaCola.
 6. Valgykite kuo įvairesnį ir skanų maistą, galite valgyti viską, kas sveika, bet su saiku. Ridikėliai, česnakai, svogūnai gali pakeisti pieno skonį. Jei žindyvė vegetarė ar veganė, svarbu pagalvoti apie vitaminą B12, cinką ir kitus mikroelementus.
 7. Nepamirškite, kad žindyvėms svarbus vitaminas D ir kalcis. Jei jų neužtenka, vartokite papildus.
 8. Labai svarbus pakankamas jodo kiekis maiste. Rekomenduojama vartoti joduotą druską, užtikrinti, kad būtų pakankamai valgoma žuvies ir pieno produktų.
 9. Svarbus pakankamas nesočiųjų riebalų rūgščių kiekis maiste. Paros norma 200mg. Norint užtikrinti šį kiekį, svarbu du kartus per savaitę valgyti riebios žuvies.
 10. Svarbu stebėti kūdikį. Jei jį beria, pagalvoti, ką mama valgė prieš tai. Jei jis neramus, prasideda pilvelio diegliai, taip pat pagalvoti, ką mama valgė. Pilvo diegliai dažniausiai nelabai susiję su mamos valgomu maistu, bet galima atrasti produktus, kurių vengiant pilvo dieglių mažiau. Tvirtų mokslinių įrodymų, kad žindančios motinos mityba galėtų būti susijusi su minėtomis problemomis vis dar trūksta.

Žindymo padėtys

Yra daug skirtingų žindymo padėčių. Verta pabandyti pasimokyti kiekvieną iš jų, kad atrastumėte sau patogiausią ir tinkamiausią padėtį. Žindymo pozas galite keisti taip dažnai kaip norisi. Pirmiausia patogiai atsisėskite arba atsigulkite, iš anksto pasiruoškite stiklinę vandens, atsiremkite, neįsitempkite ir išsirinkite nuo kurios pozos pradėsite.

 • Lopšio (ang. cradle) padėtis. Mažylis paguldomas ant dešinės rankos dilbio, jo galva atsiremia į alkūnės linkį, o nosytė ties speneliu. Mamai po ranka patogu pasidėti pagalvę. Kairė mamos ranka padeda dešinei arba prilaiko mažylio kojas ties šlaunimis arba sėdmenimis.
 • Žindymo padėtys
 • Kryžminė lopšio (ang. cross cradle) padėtis. Tai taip pat padėtis sėdint. Jei žindoma iš kairės krūties, mažylis guldomas ant dešinio šono, galima guldyti aukščiau ant pagalvės. Jo pilvas priglaudžiamas prie žindyvės pilvo, krūtis prilaikoma kaire ranka, o mažylio galvutė paremiama dešine plaštaka ir atvirkščiai. Ši padėtis labai tinkama, kai žindomi dvyniai.
 • Žindymo padėtys
 • Pažastinė (ang. Football hold) padėtis. Žindyvei bus patogu už nugaros pasidėjus pagalvę, o po pėdomis – nedidelę kėdutę. Jei žindoma iš kairės krūties, po kaire ranka iš šono pasidedama pagalvę, kad mažylio galva būtų ties speneliu, mažylis guldomas ant kairio šono, kūnelis priglaustas prie mamos liemens, krūtis prilaikoma dešine ranka, o mažylio galva kaire.
 • Žindymo padėtys
 • Gulima padėtis. Žindyvė guli ant šono, už nugaros galima pasidėti pagalvę atsiremti, taip pat po galva pasidėti pagalvėlę, bet petys neturi būti ant pagalvės. Mažylis guli ant šono, pilvas prigludęs prie mamos kūno, viršutine arba apatine ranka glaudžiant mažylį prie krūties.
 • Žindymo padėtys
 • Galima žindyti ir pusiau gulomis ant nugaros, tuomet mažylį pasiguldykite ant jo pilvo šalia arba ant savęs, įsitikinkite, kad matote jo akis. Jei gimdymo metu atlikta Cezario pjūvio operacija, tai mažylį guldykite taip, kad kojomis jis neliestų pjūvio vietos – įstrižai ar skersai, o ne išilgai.
 • Žindymo padėtys

Iki kokio amžiaus žindyti kūdikį?

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja žindymą pradėti per 1 valandą po gimdymo. Rekomenduojama kūdikius maitinti vien tik motinos pienu iki 4-6 mėnesių amžiaus, vėliau rekomenduojama toliau žindyti primaitinant mažylį papildomu maistu iki 2 metų ir ilgiau, kol to nori mama ir vaikas.