Saulės / šilumos smūgis vaikui. Ką daryti? Kaip apsisaugoti?

Gyd. J. Gruodienė | 2022-06-24

Taip gera su mažyliu mėgautis saulės spinduliais ir šiltomis vasaros dienomis. Kad ir kaip būtų gera kaip katinams kaitintis saulėje, reikia tai daryti su saiku. Šiame straipsnyje papasakosime, ką svarbu žinoti apie kaitrių spindulių poveikį vaiko savijautai.

Saulės smūgis

TURINYS:

Perkaitimas saulėje

Vasarą daugėja šilumos smūgio atvejų, o vaikams tai gali kelti pavojų gyvybei. Pasirūpinkite, kad vaikas gertų pakankamai skysčių ir žaisdamas lauke dėvėtų lengvus, natūralios medžiagos drabužius bei kepurę. Vasarą geriausia rinktis medvilninius drabužius. Jie leidžia geriau cirkuliuoti orui ir išlaiko kūną vėsų. Dar vienas svarbus medvilninių drabužių privalumas - jie nesukelia alerginių reakcijų ir nedirgina jautrios mažylio odos.

Šilumos smūgis

Jei mažylis išraudo, suprakaitavo, pasidarė neramus, vadinasi, jis perkaito. Šilumos smūgis, kuris gali ištikti net įkaitusiame automobilyje ar troškiame kambaryje, mažam vaikui labai pavojingas. Tokiu atveju mažylį kuo skubiau neškite į pavėsį ar vėsią patalpą (venkite skersvėjo), nurenkite ar nors prasekite drabužius ir pagirdykite vėsiu (ne šaltu!) gėrimu, ant galvos uždėkite šaltą kompresą.

Jei vaikas labai perkaito, jam gali pakilti temperatūra maždaug iki 37,5° C. Vyresnio vaiko savijauta turėtų pagerėti per 2–3 dienas, o kūdikį turėtų apžiūrėti gydytojas. Jei vaikas vemia, skundžiasi galvos skausmu, svaigimu, medikų pagalba būtina nepriklausomai nuo jo amžiaus.

Saulės smūgis

Saulės smūgis sukelia stipresnę organizmo reakciją. Oda būna sausa, karšta, vaikas tampa mieguistas, gali netekti sąmonės.

Vaiką būtina nedelsiant nuvesti ar nunešti į vėsesnę patalpą. Jį išrenkite, ant kaktos uždėkite šaltą kompresą, kūną vėsinkite šaltais pavilgais (paklode, rankšluosčiu), pagirdykite vėsiu gėrimu (mineraliniu vandeniu, juo skiestomis sultimis, drungna arbata).

Jei vaikas karščiuoja, duokite paracetamolio ar ibuprofeno. Vemiantį kas 3–5 min. girdykite šaukšteliu (gerdamas po labai mažai neišvems). Rekomenduojame namuose turėti geriamosios rehidracijos tirpalo (jo galima įsigyti kiekvienoje vaistinėje be recepto). Juo girdyti vemiantį mažylį dar saugiau nei vandeniu. (Taip pat šis tirpalas gali praversti, jei vaikas viduriuoja). Vartojant pakankamai skysčių ir būnant vėsioje patalpoje, temperatūra turėtų palengva sumažėti.

Skubios medikų pagalbos reikia, jeigu įtariate, kad saulės ar šilumos smūgis ištiko kūdikį. Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas, į gydytoją kreipkitės, kai temperatūra siekia 39-40 laipsnių arba ji yra mažesnė, bet per valandą nepradeda kristi.

5 saugaus buvimo lauke karštą dieną taisyklės

  1. Naujagimius ir kūdikius saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių, nes jų oda dar labai plona ir jautri. Kūdikiui užtenka pabūti pavėsyje arba saule džiaugtis pro medžių properšas.
  2. Neikite į saulę nuo 11 iki 16 val., kai ji aktyviausia. Šiuo laiku net pavėsyje saulės spindulių vaikas gauna apie 40 procentų. Saulė pavojingiausia, kai žaidžiama smėlyje ar būnama šalia vandens. Smėlis atspindi 35, o vanduo – 10 procentų saulės spindulių, tad jų poveikis sustiprėja. Jei vaikas žaidžia ne po skėčiu nuo saulės, o šalia jo, odelė labiau nukenčia, nes šis taip pat atspindi saulės spindulius.
  3. Saulė vaiko odą pasiekia net ir pro debesis, todėl jautri oda gali vis tiek nudegti. Visais atvejais būdami lauke su vaikais naudokite apsauginį kremą. Atkreipkite dėmesį į vaiko odą – jei joje yra daug apgamų, vaiką nuo saulės saugokite dar kruopščiau.
  4. Atkreipkite dėmesį, koks apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) nurodytas. Vaikams rekomenduojamas kremas, kurio SPF bent 50. Įsitikinkite, ar priemonė tikrai tinkama naudoti kūdikiui ir mažam vaikui. Rekomenduojama rinktis apsauginį kremą, atsparų vandeniui. Toks kremas saugos vaiko odelę ir maudynių metu. Kremą pakartotinai tepkite kas tris valandas arba iš karto po to, kai vaikas išlipo iš vandens.
  5. Jei vaiko oda paraudo, peršti, vaiką kelis kartus per dieną prauskite po vėsiu dušu, kūno nešluostykite ir netrinkite. Galite naudoti vaikams skirtas priemones po saulės. Jei pastebite, kad odoje atsirado pūslelių, kreipkitės į gydytoją. Neleiskite mažyliui jų krapštyti, nes gali kilti pūlingas odos uždegimas.

Na, ir svarbiausias patarimas - jeigu lauke pernelyg karšta (daugiau nei 30°C), be būtinybės, neikite į lauką su vaiku. Geriau saugiai pabūkite vėdinamoje patalpoje.