Kodėl verta dainuoti vaikams lopšines? 6 lopšinės vaikams

Dalia Matijošaitienė | 2023-08-02

Jau saulutė leidžias, ateina vakaras - laikas eiti gulti. Tiesa, vasarą, kai temsta vėliau, nurimti ir keliauti į sapnų karalystę ne taip jau ir paprasta. Ką atsigulę į lovą su vaiku veikiate jūs? Skaitote knygutes, sekate pasakas ar dainuojate lopšines? Apie lopšinių prasmę ir jų galią jums pasakoja gydytoja, muzikos terapijos specialistė Dalia Matijošaitienė.

Lopšinės vaikams

Kad ir kokią veiklą pasirinktumėte, svarbiausia ritualų prieš miegą dalis - suteikti vaikui saugumo jausmą. Kūdikis jaučiasi saugus, klausydamas pažįstamo mamos balso, kurį girdėjo dar būdamas gimdoje - vaisius pradeda girdėti jau nuo 16-os nėštumo savaitės! Atsakas į garsą yra vienas labiausiai išsivysčiusių naujagimio gebėjimų, tad muzikos terapiją galima pradėti nuo pat gimimo - ji vis dažniau taikoma naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose. Jei yra galimybė, mamos skatinamos dainuoti pačios - gyvai atliekama muzika veikia naujagimį geriau nei garso įrašai. Girdint ramią, ritmišką muziką, naujagimio organizme mažėja streso hormono - kortizolio, mažėja širdies susitraukimų dažnis, rimsta kvėpavimas, pailgėja gilaus miego fazė.

Senovėje tokių mokslinių faktų niekas nežinojo, bet muzikos poveikis buvo žinomas ir plačiai naudojamas daugelyje pasaulio kultūrų. Net labai skirtingose šalyse galima išgirsti panašių dainų - rami melodija, pasikartojantys žodžiai, ritmas, primenantis kūdikio sūpavimą ar širdies plakimą yra tie bruožai, pagal kuriuos tokias dainas atpažįstame kaip lopšines. Dažnai įterpiami žodžiai ar garsažodžiai, neturintys konkrečios reikšmės - pavyzdžiui, lietuviški “liūli liūli” ar “aaa”. Kol kūdikis dar visai mažytis, jam svarbiausia girdėti mamos balsą, o paaugus klausydamas dainos žodžių jis supažindinamas su sava kultūra, lavinama klausa, ritmas, kalba, vaizduotė, pasaulio pažinimas.

Muzikos lydimas migdymo laikas gali sukurti teigiamą sąsają su ėjimu į lovą. Ne tik vaikučiui, bet ir jums - ypač jei patiriate stresą, kai niekaip nepavyksta greitai užmigdyti mažojo neklauždados. Ir nesijaudinkite, kad “neturite klausos”. Kūdikis - ne muzikos kritikas, jam svarbiausia yra judviejų ryšys - vertinkite šį laiką kaip progą išbandyti savo muzikinį talentą be jokių komentarų. Kai kuriems žmonėms vaikystėje girdėtos raminančios melodijos taip įstringa, jog stresinėse situacijos gelbsti net ir suaugus. Galbūt ir jūs pastebėjote, kad susierzinę pradedate sau tyliai niūniuoti?

Išgirdus žodį "lopšinė" turbūt į galvą ateina "aa-aa, pupa", tiesa? Dauguma apklausose dalyvavusių tėvų prieš miegą dainuoja lietuvių liaudies lopšines. Ne be reikalo - tradicinės lopšinės turi didesnę terapinę vertę, nei komercinės. Įrašuose girdimi keli instrumentai gali pernelyg stimuliuoti naujagimius ar kūdikius, tad geriausias pasirinkimas yra tiesiog jūsų balsas.

Vis dėlto muzikos terapijoje yra svarbi pagarba asmeniniam muzikiniam skoniui, tad jei žinote dainą, kuri ramina jus ir jūsų vaikutį, ja ir sukursite judviejų vakaro ritualą. O mes tuo tarpu rekomenduojame paklausyti ir išmokti šias lopšines:Dainuoj Zuikis, Dainuoj Lapė (Lietuvių Liaudies Dainos Vaikams)

Taigi lopšinių dainavimas gali būti naudingas ne tik vaiko, bet ir jūsų emocinei sveikatai. Be to, tai gali tapti viena iš šeimos tradicijų - apklausų metų nustatyta, jog lopšines dažniau dainuoja tie tėvai, kurie patys jas girdėjo vaikystėje. Tad gali būti, kad dainuodami savo vaikams nešate tradiciją ir būsimiems anūkams!