Laikotarpis po gimdymo

Gyd. G. Vaicenavičienė ir IBCLC žindymo konsultantė Ž. Kosík | 2022-09-08

Artėjant gimdymui labai svarbu ruoštis ne tik jam, o ir laikotarpiui, kuris laukia po gimdymo. Visoms moterims po gimdymo prasideda kraujavimas, trunkantis keletą savaičių. Tuo metu svarbiausia yra tinkama higiena.

Po gimdymo

TURINYS:

Kraujavimas po gimdymo

Kraujavimas iš makšties po gimdymo yra procesas, kai traukiasi ir valosi gimda po gimdymo, todėl iš makšties skiriasi kraujo ir gleivių išskyros (dar vadinamos lochijomis). Tai yra normalus ir natūralus reiškinys. Taip organizmas atsikrato viso papildomo kraujo, gleivių ir audinių, kurių jam prireikė nėštumo metu. Kraujavimas prasidės nepriklausomai nuo to, ar gimdysite vaginaliniu būdu, ar jums bus atliktas cezario pjūvis.

Šis kraujavimas paprastai būna stipresnis ir (dažnai daug) ilgesnis nei menstruacijų ciklas. Jis taip pat turi papildomų komponentų, kurių nėra menstruacijų metu, pavyzdžiui, gleivių ir audinių iš gimdos, dažniausiai iš tos vietos, kur buvo prisitvirtinusi placenta.

Lochijos paprastai būna gausesnės ir tamsiai raudonos spalvos iki 10 dienų po gimdymo, o vėliau pereina į lengvesnį kraujavimą arba tepimą, kuris gali tęstis nuo 4 iki 6 savaičių po gimdymo. Pamatysite akivaizdų spalvų skirtumą: nuo raudonos iki rausvos, tada rudos ir galiausiai iki gelsvai baltos.

Atsigavimo po gimdymo laikotarpiu neskubėkite. Per daug darbų per greitai gali sulėtinti organizmo atsistatymo darbus ir vėl paspartinti kraujavimą, kai jis pradės mažėti. Svarbu pirmąsias 6-8 savaites mamos kūnui leisti pailsėti po gimdymo ir nėštumo. Pasirūpinkite savimi ir nesivaržydamos kreipkitės pagalbos, jei jos reikia.

Higiena po gimdymo

  • Kaip ir mėnesinių metu, taip ir kraujuojant po gimdymo patariama vengti maudytis vonioje, baseine, atviruose vandens telkiniuose. Geriausia praustis po dušu vieną kartą per dieną, arba jei reikia iš pradžių ir dažniau. 6-8 savaites po gimdymo nepatariama daryti sunkių fizinių pratimų, jodinėti, važinėti dviračiu ar plaukioti, taip pat šį laikotarpį rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių.
  • Jei plyšo ar buvo įkirpta tarpvietė, patariama dažnai plauti rankas, apsiprausti tarpvietę po kiekvieno šlapinimosi ar tuštinimosi. Nusiprausus žaizdų netrinti rankšluoščiu, o nusausinti švelniai tapšnojant. Rekomenduojamos oro vonios - jei yra galimybė pabūti be kelnaičių, kad greičiau gytų žaizdos.
  • Jei buvo atlikta cezario pjūvio operacija, prižiūrint randą svarbiausia švara. Liesti žaizdą galima tik nusiplovus rankas šiltu vandeniu ir muilu. Kasdien maudytis duše, pjūvio vietos neplauti muilu ar prausikliu, žaizdos nereikia tepti ar užklijuoti. Praustis po dušu galima praėjus 18-24 val. po operacijos.
  • Krūtų nerekomenduojama plauti prieš maitinimą ir po jo, ypač su muilu. Praustis vieną kartą per dieną. Jei pažeisti speneliai, po maitinimo rekomenduojama išspausti lašą pieno ir pabūti nuogomis krūtimis bent 20 min. - tai oro vonios, padedančios gyti žaizdoms.
  • Rekomenduojama dėvėti natūralaus pluošto, medvilninius, o ne sintetinius apatinius drabužius, vengti aptemptų kelnių, ypač džinsų ir sintetinio pluošto kelnių.
  • Rinkitės drabužius, ypač apatinius, kurių jums negaila išsitepti. Po gimdymo dėmių ant drabužių, tad neverta sugadinti mėgstamiausių rūbų.
  • Labai svarbu tinkamai pasirinkti intymios higienos priemones ir nenaudoti jų per dažnai, nes dėl netinkamo vartojimo, gali atsirasti įvairių nemalonių lytinių organų srities pojūčių.
  • Praėjus 6-8 sav. po gimdymo patariama apsilankyti pas gydytoją akušerį - ginekologą. Vizito metu gydytojas įvertins, kaip susitraukė ir sugijo gimda po gimdymo.

Pilvą aptempiančio korseto nešioti nerekomenduojama, kadangi jis silpnina dubens dugno raumenis, didindamas slėgį pilvo ertmėje, ir neleidžia natūraliai stiprinti po gimdymo suglebusių pilvo raumenų.

Apie visa tai dar kartą detaliai papasakos ir atsakys į jūsų klausimus akušerės gimdymo namuose.

Kada turėtumėte kreiptis į gydytoją dėl kraujavimo po gimdymo?

Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei pastebėjote bet kurį iš toliau išvardintų požymių, kurie gali būti infekcijos arba kitos rimtesnės būklės, pavyzdžiui, pogimdyminio kraujavimo, požymiai:

  • Labai dideli krešuliai (citrinos dydžio ar didesni);
  • Labai gausus tekėjimas - tiek, kad kas valandą gali prasiskverbti pro didžiausio dydžio įklotą;
  • Nemalonaus kvapo lochijos (normalių lochijų kvapas turėtų būti toks, kokį galima jausti per įprastas mėnesines);
  • Alpimai, dusulys, galvos svaigimas arba padažnėjęs širdies plakimas;
  • Pykinimas arba vėmimas;
  • Patinimas ir skausmas aplink makštį ar tarpvietę (sritis tarp makšties ir tiesiosios žarnos);
  • Karščiavimas arba šaltkrėtis;
  • Apatinės pilvo dalies skausmas esant bet kuriam iš anksčiau išvardintų simptomų.